ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

Anakin has been practicing martial arts, and he wants to make sure he never drops another staff on the ground again. When he starts to lose his grip on somethin
WRITE A DECIMAL SUBTRACTION PROBLEM THAT REQUIRES REGROUPING TO SOLVE. THEN SOLVE THE PROBLEM.
A 1-kg car and a 2-kg car are both released from the top of the same hill and roll down a frictionless track. At the bottom of the hill, which car will have the
why did Spanish leaders want to push Spanish control into North America in the mid 1500s? A. Spain wanted to keep European rivals far away from valuable towns a
find the quotient 1.65÷10
In the equation y=(x+4)^2-3. What is the vertex, zeros, and y intercepts. Explain how you got your answer please .
Find the sum of the first 50 terms of the arithmetic series: 1, 4, 7, 10, 13, … 2,900 3,550 3,725 4,225
What is 88.216-223.5
The Mayflower Compact The Virginia House of Burgesses "Town Hall" Meetings This list of research topics would be of GREATEST value to a student writing a report
what was the significance of the olive branch petition?