cn448 cn448
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $ 8.34. At this rate, how much do 2 candy bars cost?

Respuesta :

noIDEnoentry
noIDEnoentry noIDEnoentry
  • 23-10-2020

Answer:

$5.56

Step-by-step explanation:

I simply divide the total cost of 3 candy bars (8.34) by 3 to get the cost of each candy then multiply it with 2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2020
  • Answer:

$ 5.56

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

3 candy _______ $8.34

2 candy _______ $ x

x = 2×8.34/3 = 16.68/3 = $ 5.56

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

Prokaryotes don't have a nucleus, and it floats around in the cytoplasm in an area called a _______________.
What was the code name for the Allied invasion of Europe? a. Operation Barbarossa b. Operation Watchtower c. Operation Overlord d. Operation Bagration
Malcolm wanted to build a dog run with an area of 64. What is the smallest perimeter the dog run could be
Write 40 as a fraction of 140. Give your fraction in its simplest form. Thank You.
Kalil's monthly salary is $3,250, plus he earns 1.4% commission on his sales each month. Kalil's sales for July were $51,000. What were his total earnings for J
How does a catalyst work? using these options... A. by increasing the temp. of a chemical reaction B. by decreasing the pressure of a chemical reaction C. by in
Write a recursive formula for the sequence 15, 26, 48, 92, 180, ... Then find the next term
graph this equation y=7/2x-2
Graph the equation 2x=y+8
convert 1 pound into newtons