luissoria23 luissoria23
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

If gas costs $3.59 per gallon, how many whole gallons of gas could you buy with $14.00?
(Make sure to answer with a whole number.)

Respuesta :

phillipstianna947
phillipstianna947 phillipstianna947
  • 23-10-2020

Answer:

3 gallons if it needs to be a whole number

Answer Link
hakeemellzey
hakeemellzey hakeemellzey
  • 31-08-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

3 gallons

Answer Link

Otras preguntas

The speaker compares the winds to — a. the sea and the moon c. sleeping flowers b. ghostly beasts d. a musical tune
what tone best fits a business letter? a formal and respectful tone? a personal and friendly tone?
solve for x -3x+8y= 5 6x - 2y=10 x= 15/7 x=10/7 x=5/7 x=5/2
what is the least common denominator for 1/2 and 5/6?
How do you find the inequality in a word problem
result of Theodore Roosevelt’s philosophy about conservation was the regulation of the drug industry. the creation of new railroads. the creation of national p
helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Where are most of a cells life cycle spent?
Which of the following elements is most likely to form an ion that will then form an ionic bond with an ion of a Group 1A element? a. Be b. Br c. Pt d. Fr
simplify (5p^4)^3 · (2p^3)^4