gissm3ndoxa gissm3ndoxa
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of avocados costs $4.50. how many avocados do you get per dollar spent?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 23-10-2020

Answer:

You get 1.5 avacados per dollar.

Step-by-step explanation:

If you divide $4.50 by 3 you get 1.5 and that is the amount of avacados you get per dollar spent.

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! find x. answer choices: x=20 x=92 x=90 x=12 pls explain ur answer if u can
solve the triangle congruence using the word bank provided
Choose the numbers to find the product shown by the model. - 0.5 x ? = ? Answers: (this one is for what it was multiplied by) A) 0.01 B) 0.1 C) 1 D) 10 Answer
Identify if the prepositional phrase in italics is being used as an adverb or an adjective and drag it to the correct box The recipe book on the kitchen floor g
Technician A says that when an electronic braking system (EBS) is used on an air brake system, the control circuit is pneumatic and the actuator circuit is elec
Pls help me !!!!!! With question number one 1. Angelica is five years less than double Jaheim’s age . Jaheim is 14years old . How many years old is Angelica
What are the roles of the nucleus, cytoplasm, mitochondria, and the cell membrane in eukaryotic cells? in your own words nothing from the internet
At a school party there are 40 cookies there are 5 chocolate cookies and 3 oatmeal how many oatmeal cookies are there
How to measure body mass by using the metric system
american soldiers hotly debated the issue of