gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Would the same materials of different colours give us the same results about the absorption of heat?​
Trees that grow in a forest tend to grow very tall, with few branches. The same species of tree grown in an open area tends to grow shorter and wider, with man
help pls pls pls help ​
Help on this pls asap!!!!
Give an example of how matter flows through a system​
What kind of relationship is displayed in the supply curve? The supply curve depicts that the Pick one → , Price , Quality or Quantity and supply have a/an In
if a:b=3:7 c:d=10:5 and 3a+2c:b+2d=5:3 find the ratio of a+b:c+d​
Can someone analyze the cover of this book please it has to be about 5 sentences
1.What makes it easier to tell a toxic friend "no thanks" than telling an ambivalent(unclear) friend "no thanks"?2. what is a way to deal with difficult people
NO SPAMS Laptop screen sizes are determined by the length of the diagonal portion of the screen, rounded to the nearest whole number. A laptop screen has a 10 i