lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the ability to move from one location to another is
chỉ rõ sự khác biệt của sản phẩm du dịch và sản phẩm khác như nông nghiệp công nghiệp
The name of the bird that kills snake​
Paano Umusbong ang bawat kabishanan
I struggle with straight lines. I'm assuming the way to improve is to practice but is there anything I should keep in mind?
Please help I’m offering a lot!! What one word completes the following sentence? _____angles formed by a transversal of parallel lines are congruent and all the
the quantity x to be determined from the equation X=P-Q.
3/6 = n/2 proportional relationships
parafrasis del texto rinoceronte blanco​
What is the area of a circle if the circumference is 16