LameAsh20
LameAsh20 LameAsh20
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

Answer Link
silascalvanico10 silascalvanico10
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

Answer Link

Otras preguntas

How Do U write 310,763,136 in word from
Solve for x: 8 is to 64 as 2 is to x
what is the slope of y=-5x-6
What is the second number of an ordered pair called
Puritans believed that salvation depended on...
How do you write 32,05,008 In expand form and word form
Solve for x: 8 is to 64 as 2 is to x
Which of these is a nonrenewable resource? a. water b. sunlight c. metals d. trees
What are the two major divisions of Islam?
Can some one please help me solve for X please anyone