iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

A compound is broken down by chemical means during (1) chromatography (2) distillation (3) electrolysis (4) filtration
is it true many scientists believe that new species develop from older species as a result of adaptation
What is the name for groups of families with a common ancestor?
What are the components needed in order for an experiment to be valid? Identify these components in the following experiment: A scientist is testing a new plant
Which of these features is found in northern Africa? A) Gobi Desert B) Amazon River C) Sahara Desert D) Kalahari Desert it is B or C
If you have a gold brick that is 2cm by 3cm by 4cm and has density of 19.3g/cm3, what is its mass?
If the length of the radius of the circle is doubled, how does that affect the circumference and area. Explain please.
in what ways might European empire building in the Americas be understood as a single phenomenon
TRUE or FALSE??A lower GDP per capita is a sign that a country is more developed.
Was it a mistake for the British to use mercenaries to help them fight the war?