10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.84 as a fraction in simplest form
Two cups of flour are needed to make 24 oatmeal cookies. How many cups are needed to make... 4 dozen cookies? 6 dozen cookies? 120 cookies? Sorry it's the story
How did World War I and its aftermath contribute to the rise of fascism in Europe in the 1920s?
What was the name given to Northerners who came to the South during the Reconstruction with the hopes of financial gain?
What lessons does the Holocaust have for people today?
How heavy are the most massive stones in the Great Pyramid
At this 1945 conference Harry Truman, Clement Attlee, and Joseph Stalin met to discuss how to administer punishment to Germany following her unconditional surre
The first Oklahoma legislature set rates for each of the following types of taxes except A. income tax. B. inheritance tax. C. property tax. D. sales tax.
The fact that money can withstand the wear and tear that comes from being used over and over again is a measure of its portability. currency. durability. unifor
mr. Roberts is going shopping. he has a budget of $150.00. he will buy either a painting or a lamp. if he spends 80% of his money on a painting, how much money