MariaAguirreRuilova MariaAguirreRuilova
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3.79 for 4 avoacado how much is one

who ever answers it gets to be the briliets

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

So, here we know that for 4 avocados it costs $3.79.

First, lets round 3.79 to the nearest whole because even if we don't it will be the same rounded.

We now have $4.00.

What we do now is we look at the rounded cost and the amount of avocados.

So, for 1 avocado it cost 1 dollar.

If we were to do it without rounding it to the nearest whole we would have $1.05.

Please mark me brainliest i only need 2 more!  

Answer Link

Otras preguntas

describe como an participado en la vida nacional los nuevos grupos sociales
Oscar is afraid that his house will be robbed because he has left something unlocked. He may spend thirty minutes making sure that every door and window in the
A sphere with a radius of 6 pi.What is the surface area of the sphere 36Pi3 square units 114Pi2 square units 144Pi3 square units 576Pi4 square units
How did Hernán Cortés affect the Aztec Empire? He paid the largest tribute to the empire. He fought the conquistadors for the empire. He started a successful tr
math need help please help​
How many moles of gas would you have if you have a volume of 38.0 L under a pressure of 1430 mmHg at standard temperature
help please will give brainlyest
Why is it important for the kitchen manager to make sure food is fresh?
what is the nickname for North Korea
(-14, 3), (20, -11) slope