kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

The expression 15 – 5xy can be written as​
Choose the correct letter from the drop-down menus. The area occupied by the Algonquin was . The area occupied by the Crow was . The area occupied by the Cher
which is the best position and instruction for a scoliosis client to strengthen lateral benders of the right side of the trunk
I need the answer please
what are producers and consumers
Fill in the blank in the following dialogue with the appropriate form of payer below Tu__Laddition Oui Bien súr A payons B paye C paies D paie
72 hundredths is ______ hundredths and _________hundredths, or 7 ________and 2 _____
still a little confused.. please!!
Whose propaganda was used to spread antisemitism in Georgia? A Leo Frank B Tom Watson C Henry Grady D Alfred H. Colquitt
Determine the quadrant in which the terminal side of the given angle lies. 230°