neni50 neni50
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 4.5 pounds of Skittles cost

Respuesta :

Otzi
Otzi Otzi
  • 25-09-2020
Depends on the bag of Skittles you buy, but I assume you’re talking about a regular person 2.17 oz bag.

On the Target website, each 2.17 oz bag costs $0.89. 4.5 pounds is equivalent to 72 oz, so you would need about 33 bags of Skittles to have 4.5 pounds.

This means that $0.89 * 33 equals $29.37.

...

I put way too much effort into this...
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me for this?​
what world war ii leader won a nobel prize for literature?
What do Brian’s responses to these devastating setbacks show about him?
What is the solution to this inequality? −15x>75 x<−5 x>−5 x≥−5 x≤−5
can someone help me for this?​
Bidmass working out questions
The distance between two cities on a map is 6cm. If the scale one the map is 2 cm=50 miles, how many miles apart are the two cities
what is 1*1000000*5*6/3*1757/4*45567-4-6-8*5846584*0+1+2+3+4+5+6+7+8+9+10
the ten commandments are to christianity as the eightfold path is to
How about: 37×13×78. Simplify this, if you please.