curleynaziyyah curleynaziyyah
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. If a 6-pack of soda costs 6 dollars, what is the cost of each soda? What is 1 point
the unit rate?
$0
$1
$3
$6

Respuesta :

mykenziem mykenziem
  • 25-09-2020
Unit rate is items/dollars

6 sodas/6 dollars = 1

1 soda/dollar

$1
Answer Link
vierlynevc vierlynevc
  • 25-09-2020
The answer is $1 because 6/6 = 1
Answer Link

Otras preguntas

William Wordsworth often used in his poetry to
Which of the following is not a way to represent the solution of the inequality 2(x + 1) greater than or equal to 20? x greater than or equal to 9 9 less tha
Solve for c. Show all work. a = 11(4b + c)
please help me asap :) thank you
The trees of mangrove forests live in shallow salt water, usually along shores of land masses within 30° of the equator. Mangrove forests are rich in biodiversi
The factory makes 400 cars per day. If the workday is eight hours long, what is the hourly rate at which cars are produced
The sum of 3 consecutive odd numbers is 270.What is the second number in this sequence? Need help.
Shay and Nadine solve this problem in two different ways. You have $25$25 in your bank account. You make $7$7 per hour babysitting. How many hours must you ba
A $32 item is marked as 20% off. What is the sale price?
Question is 15 points