wolfpacunited23 wolfpacunited23
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.66. If
Alexandra spent $3.42 on oranges, how many did
she buy?

Respuesta :

kythesaver kythesaver
  • 24-09-2020

Answer:

9

Step-by-step explanation:

each orange is around .40$ so alexandra spent $.80 more so 7+2=9.

sorry if I get it wrong.

Answer Link

Otras preguntas

How to write an essay
True or false: The introduction of solid foods to the infant's diet should replace formula or human milk.
How old do you have to be to go to prison?
pls help meee right now please please ​
Prompt: Both Edgar Allan Poe (“The Pit and the Pendulum”) and Nathaniel Hawthorne (“The Minister’s Black Veil”) explore the idea of fear. Write an essay in whi
chose the word that correctly completes the analogy. attain: Achieve::modify:____ A. stay B. unchanged C. remain D. alter
What class de ciencias will you be taking
Find the value of x Using parallel cut by the transversal (show your work)
Identify the correct and incorrect statements regarding changes in the media landscape since 1991.
School-age youth should accumulate a minimum of ____ minutes of age-appropriate physical activity and avoid inactivity for more than ____ hours