Aashialofton16 Aashialofton16
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nathaniel bought 12 chicken wings for $8. What was the cost of the wings in wings
per dollar?

Respuesta :

5625681 5625681
  • 24-09-2020

Answer:

$0.67

Step-by-step explanation:

What you do for these types of problems is divide the amount of money by the amount of products. For example, $8 ÷ 12= $0.6666... In your case, we round the number to $0.67. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPPPPPPP WILL BRAINLIEST
would a cloud or a rock be more dense? PLSSSSSS HELP PLSSS I WILL MARK BRAINLIEST AND ANSWER SOME OF YOUR QUESTIONS
Use context to determine the correct meaning of “second” in the sentence. Oliver Twist famously asked for a second helping when he said “Please, sir, I want som
The sum of the measures of a triangle is 180 degrees.a triangle has angle measures of 5x+2,6x and 134.find the measures of x
I need some inspiration and information!!
Solve using properties 93+(68+7)
Which of the following is the best description of a gaseous substance? It's the result of a chemical reaction involving two or more elements. It has no definite
Can someone please help me fill in this chart????
McKinley championed an “open door” policy with China what did this mean? A: the spheres of influence would determine what countries could trade in China B: th
They felt their knees fail, and their hearts – but heart Eurymachus for the last time rallying them. "Friends," he said, "the man is implacable. Now that he's g