giselle4368
giselle4368 giselle4368
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

10 oranges cost $7.50. What is the unit rate?​

Respuesta :

mjamesbond2016
mjamesbond2016 mjamesbond2016
  • 24-09-2020
The unit rate is 75¢. 7.50 divided by 10 (oranges) is the $0.75 or 75¢
Answer Link
bakere24
bakere24 bakere24
  • 24-09-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

You need to do 7.5 divided by 10 becuse you need to find the cost per one

Answer Link

Otras preguntas

48 fl oz=      c           what is the answer
What is 1/2 of a liter in mL?
what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
What is 2 to the 10th power in scientific notation
1/4 of a liter is equal to how many mL
write two mixed numbers that have a sum of 3
What do you call a fraction with her at normal numerator and a denominator as 0 ?
If snow is falling at a rate of 1/4 inch every 30 minutes, how much snow will fall in 4 1/2 hours.
What is 3/4 of 16 pennies
If snow is falling at a rate of 1/4 inch every 30 minutes, how much snow will fall in 4 1/2 hours.