leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

during chemical changes, atoms unite to form A.) elements B.) groups C.) molecules D.) mixtures
Decide whether the sentence is grammatically CORRECT or INCORRECT as written. A mí me gusta beber mis café por la mañana. correct incorrect
Naina has two dustbins in her home.On one dustbin the letter R is written in green.On the other the letter R is written in blue.Why?
Could someone please answer this question
what is the answer for 40÷32/4​
(HELP ASAP PLEASE!!) Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts were the same price, and all the shorts too. The younger brother spent
Mason drew the cladogram shown. PLEASE HELP I GIVE THE BRAINLiEST Which statements best describe the cladogram? Check all that apply. Reptiles are the most pri
Please help me with this!!!
in what age range and development area do individuals test the rules and limits of authority figures? age range? type answer here. development area? type answer
does anyone know python 3? my code isnt working and i dont know anyone who can help me​