kingsley5 kingsley5
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Joe has saved $50. He wants to
buy 3 graphic novels that cost $13 each.
Can Joe afford the graphic novels?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

Yes, Joe can afford the graphic novels.

Explanation:

  • Joe has $50
  • Each graphic novel costs $13
  • Joe wants 3 graphic novels

[ Multiply ]

13 · 3 = 39

Joe will be spending at total of $39 if he buys 3 graphic novels. He will have a total of $11 left over. Joe can afford the graphic novels.

Answer Link

Otras preguntas

Infectious disease can be spread by which of the following?A. foodb.waterc.foodD.alll of the above
What is the answer to this, 17%of what is 156?
Why was the Farmers' Alliance formed in the 1870's?
what advantage do seeds give a plant
the width of Davids rectangular tent is 5 feet. the length is twice the width. Davids rectangular air mattress measures 3 feet by 6 feet. if David puts the air
What does it mean "a problem to be overcome"?
Use properties to find the sum or product of 6 X 107
Suppose you went bowling, but instead of a bowling ball you rolled a ping pong ball down the alley. What do you think would happen?
what is the prefix, suffix, and root word for control?
What did Europeans want from asia