camillejohnson69
camillejohnson69 camillejohnson69
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is 78¢, and the price of an apple juice is
97¢. How much more does the apple juice cost than the apple?
O 21¢
- O 29¢
0 O 19¢
0 O 11¢

Respuesta :

ncarmon0408 ncarmon0408
  • 24-09-2020

Answer:

the answer is 19 cents

Step-by-step explanation:

97 - 78 = 19

Answer Link
mason2024 mason2024
  • 24-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

subtract the 78 from the 97

97-78=19

That being said, apple juice costs 19 cents more than an apple.

Answer Link

Otras preguntas

what did Ida M. Tarbell's investigations reveal?
Read the sentence. I never eat cookies with raisins. Which identifies the type of phrase represented by the underlined text? adverb phrase noun phrase appositiv
Out of the 30 days in April, you have chicken 10 nights and beef 7 nights. You have pasta 8 nights and fish 5 nights. If you make a pie chart to display this da
What were the two primary responsibilities of women in chinese society?
There are 23 animals in the field. Some are cows and some are geese. There are 82 legs in all. How many of each animal are in the field?
How do you factor rational functions
Write the explicit formula that represents the geometric sequence -2, 8, -32, 128
Use the Distributive Property to multiply. 5(b + 8) A. 5b + 40 B. 5b + 8 C. 5b + 13 D. 8b + 40
Ella’s dog Miley loves to play outside. Ella’s 12 ft leash is tied to a stake in the ground. If she walks around in a circle, how far did she walk? 74.5 144.5 7
What are the differences between transcription and dna replication?