teniadavis36
teniadavis36 teniadavis36
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

I need two tickets to the movies. Each ticket costs $12. How much do I need to purchase 2 tickets to the movies?
Show Work!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer: 24$

multiply $12x$2 and get 24$

Step-by-step explanation: I need two tickets to the movies. Each ticket costs $12. How much do I need to purchase 2 tickets to the movies?

Answer Link
bingooo99 bingooo99
  • 23-09-2020
If each ticket costs $12 dollars you will add 12 and 12 and you get 24 dollars .
Answer Link

Otras preguntas

Little Rabbit hopes someone will listen to him. Why might no one listen? *
Heredity is the passing on of traits from parent to offspring. Heritable information is important for life to continue. What is the role of meiosis in heredity?
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST! What drew Americans to the Allied cause? (there can be more than one answer and I doubt there is only one) 1. Axis atrocities 2.
why water wets glass​
most americans supported the fight for independence in latin america because it reminded then of the what?
Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound? Food Queen- $3.60/ 6 pounds Gro
Evaluate: (9 - 3)² + 5 ÷ ⅓
Why was the Northwest Territory important? A. It improved the shipping of goods across the United States. B. It doubled the size of the United States. C. It
help me and ill give brainlist
What is the value of x?