desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

how is nonverbal communication used in sports
The Declaration of Independence states that if government does not protect citizens' rights, citizens have the authority to
Which does not show a direct variation between x and y?  A.y = x/9  B.y = 2x  C.y = 0.5x  D.y = 9/xIf f(x) varies directly with x, and f(x) = 8 when x = 6, writ
Which value of c makes y^2+8y+c a perfect square A. 4 B.16 C.64 D.8
Which value of c makes y^2+8y+c a perfect square A. 4 B.16 C.64 D.8
If b^2-4ac=0 determine the need or real solutions of the equation ax^2+bx+c=0
in natural selection, what must be true of traits that are passed down through generation?
an open rectangular box with square ends is fitted with an overlapping lid that covers the top and front face determine the maximum volume of the box if 1square
the bankers bank of the united states is the ombcboirsfedthe united states largents entitlement program is the dicount tax rate social securety tax credit progr
Which rock is formed from broken-down pieces of rock? How do you think these pieces harden into rocks in nature?