isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the category right of HCL when it's a large company that hire many employees​
Thank you 15ppppppppp
will mark brainliest
150 komputer terbagi menjadi 4 bagian a. 50 komputer dept pemasaran b 30 komputer dep gudang c 20 komputer dept pengiriman d 50 komputer dept keuangan soal di
Using comma colons and semi colons how do you write this sentence. Team practice-first warm-up second drills then repeat.
does this table represent a function
solving equations with variables on both sides 7+9x=6x-2
who was elected president of the constitutional convention ?A. George WashingtonB. James Madison C. Thomas JeffersonD. Benjamin franklin
How is water recycle in the water cycle?​
Tempo Company's fixed budget (based on sales of 16,000 units) for the first quarter of calendar year 2017 reveals the following. Fixed Budget Sales (16,000 unit