kassy032906 kassy032906
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6.
What is the cost of one marker?

Respuesta :

Tmall21
Tmall21 Tmall21
  • 22-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

divide 20 by 6

Answer Link
tierrereese08
tierrereese08 tierrereese08
  • 22-09-2020

Answer:

3.333333333333 and on

Step-by-step explanation:

When you want to figure this problem out you need to divide the money she spent with the markers so 20/6 and then it would divide to the lowest number possible and then you would get your answer.

Can I be brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
What document marked the end of france as a power in north America? A) Treaty of London B) Treaty of Paris C) Treaty of the Ohio River valley D) Treaty of F
Is a carbohydrate or a lipid more likely to be a good source of energy for an organism? Why?
A biology class has a total of 47 students. The number of females is 9 less than the number of males. How many males and how many females are in the class?
What's 64 divided by 0.4
7x+8(x+1/4)=3(6x-9)-8
What is nearest tenth of 20.25?
simplify (a³-2a²)-(3a²-4a³)
what problems have resulted from the dramatic increase population over the last 100 years?
Glycosidic, peptide and ester bonds are referred to as dehydration synthesis or condensation reactions. Why are those terms (dehydration...)used to describe the