lady2flyy lady2flyy
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

if you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple

Respuesta :

robertyos0475
robertyos0475 robertyos0475
  • 22-09-2020

Answer:

0.60 cents per apple

Step-by-step explanation:

just because

Answer Link
vvill008
vvill008 vvill008
  • 23-04-2021

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

If you divide 2.99 by 5 you'll get 0.598

Now, you have to round it. 59 → 60

we take out the 8, and we are left with 0.60

Hope it helps! ^^

Answer Link

Otras preguntas

These points are linear. Find the slope.
find two integers who’s sum is 20 and products is 100
PLEASE HELP ME WITH PROB AND STATS 6. Use the given data to find the equation of the regression line. Round the final values to three significant digits, if nec
What is the area of this figure? Please help
Which graph represents the function f(x) = 4/x
While visiting Cape Town earlier this year, the Minister of Health, Dr Zweli Mkhize gave an important speech that was televised throughout the country. For the
Solve the following equation and check for extraneous solutions. Show all work. Thank you.
Need help with balancing equations
the pressure, P, of a gas varies inversely with its volume, V. pressure is measured in units of PA. Suppose that a particular amount of gas is initially at a pr
If f(x) = 2x²-3x+1 and g(x)=x+5, what is f(g(x))? 1) 2x² +17x+36 2) 2x² +17x+66 3) 2x²-3x+6 4) 2x²-3x+36