jadorelilcakes
jadorelilcakes jadorelilcakes
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Your family paid $64 for 4 steaks. How much did they pay per steak? Assume each steak was the same price.

Respuesta :

benmartin
benmartin benmartin
  • 22-09-2020

Answer:

$16 per steak

Step-by-step explanation:

If you buy 4 steaks for 64 dollars, just divide 64/4, to get the cost per steak, which is $16.

Answer Link
zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 22-09-2020

Answer:

64/4 = $16 per steak

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what caused Europe's population to increase​
How do you convert 1,600% to a decimal?
Which of the following is not a possible tax or deduction that could show up on your paycheck
Of the students in a class 3/5 play musical instruments. If 12 students play instruments, then how many students are in the class.
Iron has a work function (Φ) of 4.50 eV. What is the longest wavelength of light that will cause the ejection of electrons? (1 eV=1.6 × 10⁻¹⁹ J)
Describe the relationship between waste, pollution, and human health.
How do I solve this problem
Animals return carbon to the atmosphere by: Question 3 options: A) eating plants and eliminating waste B) photosynthesis C) decomposing after they die D) e
Which shift in the demand curve is most likely to describe a company in a monopolistically competitive market that begins to spend more on advertising?
BRAINIEST TO THE ONE WHO ANSWER THIS 1.- Describe the trend in ionization energy as the atomic number increases ACROSS a period. 2.- Describe the trend in ioni