a gorcery store sells a smal case of 6 bottles of water $4 and large case of q8 bottles for $10. Is the price per bottle pf water proportional?

Respuesta :

8 bottles for $10 is the better deal because each bottle cost $1.25 while
6 bottles for $4 each bottle cost $1.50