Cameronalford
Cameronalford Cameronalford
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 4 bags for $3.24

Respuesta :

joshlynx joshlynx
  • 21-09-2020
unit price is $0.81 per bag
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 21-09-2020

Answer:

$0.81

Step-by-step explanation:

If 4 bags cost $3.24 in total, then to find the unit price, or the individual price of each bag, all you have to do is divide the total amount of money by the number of items you are buying, which would look like this:

3.24 / 4 = 0.81

and that's our answer.

Each bag costs $0.81, which is the unit price.

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Can you guys explain how to this. I read this like 10 times but I still didn’t understand
Click on the value for p that makes this inequality true.
I need help in this!!!!!
1. What is the name for the process in which DNA→RNA A Translation B Transcription C Replication 2. a group of zebras would be A Community B Ecosystem C Popu
Above-the-line promotion?Definition
important to you. Remember that your personal narrative will read like a story with you as the narrator. Use first-person point of view, create a setting, and d
I got it wrong twice I need help
based on the pattern in the table what is the value of A A)-64 B)-12 C)1/16 D)1/64
write the expression in complete factored form. 5b(y+1) -q (y+1) =
I really need an answer asap! 15 points each!! Sally can paint a room in 7 hours and John can paint the same room in 10 hours. How long should it take Sally and