dedsireeramos
dedsireeramos dedsireeramos
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of gas costs $2.50, how many gallons of gas could you buy for $16.2

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 25-08-2020

Answer:

The answer is

6 gallons

Step-by-step explanation:

In order to solve this question we use ratio and proportion.

From the question

$ 2.50 is the price of one gallon

To find the number of gallons that cost $16.2 , multiply $16.2 by one gallon and divide it by $ 2.50

That's

[tex] \frac{16.2 \times 1}{2.50} [/tex]

= 6.48

We have the final answer as

6 gallons

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Which is A Prime Number? A)7 B)33 C)27 D)63
Almonds cost $3.49 per pound. A bag of almonds costs $6.95. to the nearest whole pound, about how many pounds of almonds are in the bag?
Please help me with my chemistry hw plzzzzz answer my qhestions
Television is a popular advertising medium among companies selling products and services that are consumed by mass markets because it:
How did the Panama canal exemplify American technological prowess?
True or false: if people disagree about some moral matter, their disagreement will always be caused by their having different moral values.
What specific audience does Braille writing target??
If blue ridge ​railway's fixed costs total $50,000 per​ month, the variable cost per passenger is $ $10​, and tickets sell for $50​, what is the contribution ma
Which of the following explains why influeza virus was so deadly worldwide in 1918?
Write equation of line given in the graph please help me