leahangeles051507 leahangeles051507
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jane bought a package of paper priced at $1.98 and 2 pens priced at $0.49 each. The tax on the entire purchase was $0.18. What was the total cost of the items?

Respuesta :

ryleigriffin
ryleigriffin ryleigriffin
  • 27-08-2020

Answer:

The answer to this problem is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89. Question 2 options: $0.84 $0.79 $0.90 $0.91
All the members of a team work at the same pace. All six members of the team, working together, are able to pour foundations in 48 hours. How many hours would t
what is the coefficient of the term? -3gha) -3b) 3c) gd) gh
What organizational strategy could you use if you're writing about concepts totally new to a reader?
Which of the following countries has the second largest economy in the world? A: JapanB: KoreaC: TaiwanD: China
A 4 kg book and a 7 kg lamp are both in the living room. If the force of gravity between them is 2.99 10-10 N, how far apart are they?
what is the relationship between connection, perception and competent communication?
Read the excerpt below and answer the question. “Mr. Fletcher would beat you on the head if you didn’t have it now,” said Leota reasonably. “After going this fa
Which of the following is an example of cause and effect?
A video game sells at Arnolds for $14.99. Arnold's marks the game up at 40% of the selling price. What is the cost of the game to Arnold? A. $6.00 B. $6.50 C. $