supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

A sample of 68 electric motors had a mean efficiency of 0.595 (assume that the standard deviation is known to be 0.05). Let μ represent the mean efficiency of e
14, 20, 26, 32,... find the 78th term for the arithmetic sequence
Please help me out!​
did George Washington believe the country needed to make alliances with other countries
HELP FIND THE SLOPE. pLEASEEEEEEEE
WILL GIVE BRAINLIEST! What are the x intrcepts? Equation= y=x^2-9x+20. (Factored its (x-4)(x-5) What is the Y intercept? Hint: use the equation y=x^2-9x+20
if x^2 = 30, what is the value of x?
Write an argumentative editorial that argues for or against young people’s ability to initiate positive change in their communities. HELP ASAP PLEASE
What is the missing number from the following sequence? 4 7 11 18 29 47 __ 123 199 322
What is the approximate value of x? Round to the nearest tenth