chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

To fully complete this project, you will submit the following: complete the data table with values that you determine from the video and calculated. find the av
Trying to explain a solar eclipse is an example of?
The error term in a regression equation is said to exhibit homoskedasticty if _____. a. it has the same value for all values of the explanatory variable b. if t
WILL GIVE BRAINLIEST 25 POINTS What is the perimeter of this rectangle?
How is the conversation among the musicians and Peter an instance of comic relief at the end of this Act
Which kind of sentence is the following?: Mrs. Pirri is throwing candy at children as they enter class! *
ABC Car Share Inc. offers car sharing for a $199 yearly fee plus $14/hr for the use of its car share. What is the total cost for a person who purchases a car sh
examples in Birmingham of steps
Each pencil costs $1.20 how much would 2 pencils be
Which of the following is a consumer that can be found in the subalpine ecosystem of the Rocky Mountains?