Cedarious
Cedarious Cedarious
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

Respuesta :

carly555
carly555 carly555
  • 24-08-2020
6 bagels hope this helps!
Answer Link
unicorn3125
unicorn3125 unicorn3125
  • 24-08-2020

Answer:

            6 bagles

Step-by-step explanation:

$3.00      -       4 bagles  

     ÷2               ÷2

$1.50       -       2 bagles  

     ×3              ×3

$4.5        -       6 bagles  

Answer Link

Otras preguntas

Why Is Missouri Called the Show-Me State?
the difference between memory and storage is that memory is ..................and storage is.............a)tempoary fermanentb)permanent tempoaryc)sloe fastd)al
6010 males did a survey and 59.7% choose vanilla how many choose chocolate
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
A rectangle's length is three times its width.  Let w denote the rectangle's width.  What polynomial represents the rectangle's area?
Damari inflates a spherical balloon to twice its original radius. Explain to Damari why the surface area is 4 Tims as big when the radius is doubled.
What Was the Alaska Purchase?
Having trouble with trigonometry , please help.CSCx (1 + SINx) = 1 + CSCxprove the identity
A can of drink is in the shape of a cylinder. The can has a radius of 4cm and a height of 15cm. Calculate the volume of the cylinder. You must include the corre
What determines which stage occurs after a supernova?