keithatgreen keithatgreen
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers market 2 pounds of peaches cost $4.20 how much will 4 pounds cost

Respuesta :

babykutush2004
babykutush2004 babykutush2004
  • 21-08-2020

Answer:

$8.4

Step-by-step explanation:

2 pounds of peaches cost $4.20

1 pound of peaches costs = 4.20 /2

4 pounds of peaches cost =[tex]\frac{4.20 *4}{2} \\8.4[/tex]

4 pounds of peaches cost $8.4

Answer Link

Otras preguntas

What are the four goals of social work practice?
Select the word that best completes the sentence. When preparing to lift a patient, you should assess the patient, assess the environment, get the necessary __
What are the zeroes of the polynomial function f(x)=x^3+2x^2-x-2
At the end of an experiment, the product is a mixture of the starting material, which is benzoic acid and the product, which is benzaldehyde, both of which are
Which equation represents a proportional situation? y = 6x + 4 y = –3x + 10 y = –2x – 14 y = 14x
1 . A non-native organism that is released into a new ecosystem, such as Kudzu in the southeastern United States is called a A) pioneer species. B) threatened
which of the following sentences does not use capitalization correctly? a. Dad said he would pick us up. b. Planet Earth is in trouble these days. c. I find thi
What was a result of thousands of slaves fleeing to meet up with Union troops? a)Many in the North began seeing the war as a call for freedom. b)Slave owners
Wealthy merchants such as Cosimo de Medici ruled Italian
Given sin(−θ)= −1/4 and tanθ= 15√15 . What is the value of cosθ ?