chisholmt6245
chisholmt6245 chisholmt6245
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

I need help on this question, please stop by.

I need help on this question please stop by class=

Respuesta :

snog
snog snog
  • 21-08-2020

Answer:

last option from the left

Step-by-step explanation:

To find the price of one water bottle, we can calculate 6 / 24 because 24 bottles cost $6. Now, to find the price of 10 bottles, we can multiply the price of 1 bottle by 10 so the answer is 6 / 24 * 10.

Answer Link

Otras preguntas

Protests can be found in
How do you write 1.3062 in words?
Help me on math please!!!!!
use inductive reasoning to describe the pattern. then find the next two numbers in the pattern. 1,4,7,10
How was the conflict resolved when small states opposed the virginia plan?
During an Alpine Skiing event, the times of five skiers were listed below. Time is measured in seconds. Skier Skier A Skier B Skier C Skier D Time 114.36 114.40
How would you describe the land in eastern Texas? A. flat B. mountainous C. hilly D. high
Hook wants to set aside $2000 this year for a vacation. She plans on saving $48 dollars each week. There are 52 weeks in a year. Explain whether her savings pl
2. This is a form of ground water pollution where heavier chemicals fall back to the ground and coat the trees and leaves of plants. -Acid rain -Deposition -
Write a proportion using an unknown value xx and the ratio 5 : 6. Then solve it. $One proportion is x /12​= ​.