kellis2025
kellis2025 kellis2025
  • 25-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

Respuesta :

swan85 swan85
  • 25-07-2020

Answer:

384

Step-by-step explanation:

the cost of the shirt is 13, pants is 11, and 8 for socks

13+11+8=32

the cost of 12 uniforms:12(13+11+8)=384

Answer Link

Otras preguntas

Assign values to each letter so that message becomes a meaningful addition example that you're in charge an additional example beside the one below??
Do hawks attack small dogs?
What is the difference between an object that sinks and one that floats?
Most novels include important information about the social or historical ________ of the setting. mysteries class popularity context
Raul has 50 coupon books to sell. he must sell at least 10 coupon books to win a prize. the amount of money raul makes from selling x coupon books is represente
Phil deposited $1,000 in a savings account. how much will he have in his account in two years if his account is compounded annually at a 2% interest rate?
What is prophylactic penicillin therapy?
How did the framers of the constitution plan for necessary future repairs?
1. Solve the system by the linear combination method. Show all work carefully. 2.Check your answer. a - 2b = 2 a + b - 2(b+3)
Y=mx+b. what is the slope of m in this equation. X+1/5y=-6