khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP REALLY NEED IT!!!!!!!!! 125 students have volunteered to be on the prom committee. 2 of those students will be randomly chosen to win free tickets t
Help!!The number of yards Kyle travels on in-line skates, y, varies directly with the amount of time spent skating, t. When Kyle skates for 1.5 min, he can trav
What are some of the social differences between the North and South that eventually led to the Civil War?
essay pleaseeeeeeee i need it written please
The picture shows the Alamillo Bridge in Seville, Spain. In the picture, $m\angle1=58^{\circ}$ and $m\angle2=24^{\circ}$ .
find the measure of the missing angles for f,d,e
How responsive a product is to change in price (whether supply or demand increases or decreases) 1.Incentive 2.Equilibrium Point 3.Surplus 4.Elasticity
What is the slope-intercept form of the equation y +5 = 4(x+8)? OA. y = 4x+27 OB. y=-4x-27 OC. y = -4x+27 OD. y = 4x+37
The temperature this morning, measured in degrees Fahrenheit, was eight degrees below zero. What integer represents this temperature?
A scientist was in a submarine below sea level studying oceam life. Over the next ten minutes, she ascended 61.9 feet. How many feet had she been below sea leve