zoev2006
zoev2006 zoev2006
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pack of clay pots costs $4.38. What is the unit price?

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 25-06-2020

Answer:

$2.19 per clay pot

Step-by-step explanation:

The unit price is the price per clay pot. In order to find the unit price, we must divide the price by the number of clay pots.

price/clay pots

We know that it costs $4.38 for 2 clay pots.

price = $4.38

clay pots= 2

$4.38 / 2 clay pots

Divide 4.38 by 2 (4.28/2=2.19)

$2.19 / clay pot

The unit price is $2.19 per clay pot.

Answer Link

Otras preguntas

example of a line that has no slope
Compare and contrast ancient China and ancient Japan.  please help! i need to do an essay on it that is 3-5 paragraphs long.
Explain why spiders and ticks aren't insects
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
What is 2 to the 10th power in scientific notation
What might happen to the sea star population after oyster beds are destroyed
write two mixed numbers that have a sum of 3
the product of two consecutive positive even integers is 14 more than their sum
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
Who is the normative character in the play Hamlet?