malkant390
malkant390 malkant390
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

please need help I will be MARKING as BRIANILIST. thank you so much. ​​

please need help I will be MARKING as BRIANILIST thank you so much class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 25-06-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 lemons for $2.00

1 lemon is for 2/5=$0.40

Answer Link
Divya092
Divya092 Divya092
  • 25-06-2020

Answer:

The answer is option C) $0.40

Step-by-step explanation:

Cost of 5 lemons= $2.00

cost of 1 lemon= 2.00/5

                        = 0.40

therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.

Hope this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

It takes 2 2 ⁄3 spoons of chocolate syrup to make 2 2 ⁄4 gallons of chocolate milk. How many spoons of syrup would it take to make 3 gallons of chocolate milk?
What geographic feature on the map helped rome trade with surrounding areas?
Describe the story of how Abraham had a son named Ishmael and how he had a son named Isaac. How did this become a problem for Abraham?
When did licoln become president
I would like to know the answer for Question #1
Which features of an online publication makes a credible source
Which of following is a goal assessment
A federal mandate to states to develop a system for implementing parenting classes for families of children in kindergarten that teach about proper nutrition an
On August 1, 2021, Turner Manufacturing lends cash and accepts a $16,000 note receivable that offers 10% interest and is due in nine months. How would Turner re
Mixed cranial nerves containing both motor and sensory fibers include all except _________