ineedhelpplease121 ineedhelpplease121
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-05-2020

Answer:

72 dollars

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

28 kg            36 kg

------------   = ---------------

56 dollars        x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

Answer Link

Otras preguntas

why are some elements stable on their own while others are more stable in compounds
write a real-world problem that can be modeled by the equation 1.25x=0.75x+50
what is the unit rate in dollars per hour if u have 1/2 hour equals $1.25?
How many packets of sweets each having a mass of 250g can be made from 4 1/2kg pack
How do scientists use recombinant DNA technology to produce the drug insulin?
Who were the Puritans? What beliefs did they hold about government and human nature?
Stephanie had 7/8 pound of bird seed she used 3/8 pound to fill a bird feeder
What process allows you to smell perfume at a distance from its source
how many moles are in 2.3 grams of phosphorus?
the issue of slavery was largely responsible for the party realignment that followed the election of