middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

a flat area on a mountain is known as ?
what was the most powerful empire
alissa cut a piece of string that was 17 feet long. darnell cut a piece of string that was 5 yards longer. alissa wanted to cut her string so that it was the sa
Which statement is accurate about evolution? Evolution maintains the genetic similarity of a population. Mutations are generally harmful. Natural selection elim
If geologists detect many small earthquakes in the area near a volcano, what can they infer about the volcano?
What two factors are usually the most responsible for determining population growth?
How does the medium of Interview with Marielle Tsukamoto affect the structure of the main ideas and supporting sentences?
Explain 4 ways in which human trafficking may affect the victim's self-esteem and thus contributes to HIM and AIDS infection
five times the sum of 173 and 32
What is the main reason we group North Africa and Southwest Asia as a region?