valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

before presenting an essay writers should take the time to make certain their message and tone are appropriate for
Let EF be a diameter of circle O if D and G are on opposite sides of EF and DG intersect at H draw the circle
3. The value of the first quartile of the data given is 31. Marks No. of students 10-20 4 20-30 30-40 40-50 50-60 60-70 5 P 8 7 6 a) Which is the first quartile
Please help me with the journey of both an egg and sperm to conception
Bethune's education began at a free school near her home. Because she was a good student, she won a scholarship to a school for African American girls in North
The average demand for an item per week is 40 units and lead time is 2 weeks. If safety stock (ss) is 20 units, then the reorder point (ROP) should be.
do you have any problem into statement​
On Saturday night, 204 people saw the crystal exhibit at the natural history museu This amount represents 40% of the people who visited the museum that night. H
Provide two precautions put in place to ensure that south African citizen can only vote once
What is the result of adding these two equations? -2x+7y=5 -2x-4y=6