destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is 3x=4 a linear function
Describe the different relationship between the drama videos and the science fiction videos
What is the proportion? Determine which statement is a true proportion. $1.24/5oz = $1.86/7.5oz
What are two reasons the United States cut all trade ties with Castro’s Cuba in 1961
What is the measurement of angle A to the nearest degree?
A class counts the number of vehicles that pass by its school from 1 :00 to 2:00 pm there are 3 times as many cars as trucks
Many rules concerning two-dimensional geometry have three-dimensional analogues. A. True B. False
In “Barrio Boy”, Ms. Ryan/Ms. Hopley plays the role of a _____________ to Ernesto because…..
Which antibody does the body release when it identifies a bacterium or virus? When the body identifies a bacterium or a virus, it releases the antibody ____.
Which graph best represents the following equation y+3=|x-5|