azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

If something in a store costs $45, and the markup is 35%, what is the selling price?
What is the initials for sodium chloride
how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
After a rock is rounded how does weathering affect it
Doing monomials. How do you do this one?
How can you find the net force if two forces act in opposite direction?
Which choices are in the solution set of the inequality below? Check all that apply. 20x>70 A: 6.5 B: 3 C: 3.5 D: 1 E: 5 F: 4
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
I have this sentence that I have to rewrite using a possessive nounThe swimming pool at the athletic center. Please help
the kind of lake that formed when a river meanders