azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

shcoolsucks shcoolsucks
  • 26-08-2016
divide $4.20 by 2 to get how much $ a pound then multiply by 5 MAKE SURE TO DO IT TWICE in order to have the right answer
Answer Link
KatCoda
KatCoda KatCoda
  • 26-08-2016
Okay, so two pounds costs 4.20. So, divide that number by two, equaling 2.10 a pound. Next, multiply 2.10 by five
Answer Link

Otras preguntas

How does Rev. William Bentley view the leisure activities of the free black population in Salem?
Please help me on my exam qts please! 26) It costs a flat fee of $20 to rent a chainsaw, plus $4 per day for each day rented. Let'x' represent the number of da
How do you think Gore’s flat organizational structure affects innovation at the company?
What would be the extension of the spring for a 3 N weight if the extension of the spring was 4 mm for a 50 g mass? А 4 mm B)8 mm C)12mm D)24 mm​
pls Round 2.382 to the nearest hundred
how fast should a girl 35kg Run so that her kinetic energy becomes 700 J?​
I am creating my own fish species and I need a creative name for it? Any suggestions ?
Who was Herbert Hoover?
find the value of a,b,c,x,y and z on the following figure.​
How did the Cold War affect America’s economy?