ra7 ra7
  • 25-08-2016
  • Mathematics
contestada

How to do this please tell me the amser

How to do this please tell me the amser class=

Respuesta :

Alaadin Alaadin
  • 25-08-2016
1.30 × 3 = 3.90

3.90 + 0.65 (half of 1.30) = 4.55

the most 104 can be devided by 4.55 with no remainders is 22

22 × 4.55 = 100.1

this leaves with 3.9$ which we can buy 3, 1.30 with

22 + 3 = 24

25 tarts is the most you can buy with 104$ leaving on remainders.
Answer Link

Otras preguntas

A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
In the story Call of the Wild.Why did "Black" Burton punch John Thorton?
if a person's blood sugar level becomes unstable what glands might be involved in the problem?
1. If the stores sell flour for $0.75 per 1 KG how much would it cost for 180G 2. If the stores sell milk for $1.99 per 1 L how much would it cost for 60ML 3.
What is the athours message in diary of a wimpy kid?
identify settlement patterns in the American West, the reservation system, and/or the tribulations of the Native Americans from 1865–90
The amplification of two waves occurs because of which of the following? Choose one answer. a. destructive interference b. standing interference c. ant
I WILL GIVE BRAINLIEST!!! Give as many things you can come up with to write an essay about. And give pictures of it.
The hypothesis that simple organic molecules could form spontaneously from inorganic molecules in the early Earth's atmosphere was first proposed by Miller and
Choose the correct simplification of the expression (7ab3)2. 49ab6 49a2b5 49a2b6 14a2b6