amont12 amont12
  • 23-08-2016
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 pounds of apples. each pound cost 1.95. how much did hank spend on the apples.

Respuesta :

littlek133
littlek133 littlek133
  • 23-08-2016
2.4 X 1.95 = $4.68.. You multiple the two together.
Answer Link

Otras preguntas

Rose went to a stationary shop.she purchased 2 packs of red pens,4 packs of black pens,and 3 packs of blue pens.the cost of each pack of pens was $2.50.which ex
DNA is able to control cellular activities most directly by regulating the process of what?
what is a polygon that connects with the bases of a polyhedron
how do natural resources and physical landforms and waterways affect human settlement patterns
a 3 kg rock sits on a 0.8 meter ledge. If it is pushed off, how fast will it be going at the bottom?
a circular mirror has a diameter of 12 inches what is the are in square inches of the mirror?
the diameter of a circle is 7 cm so the radius is=___________cm
Does every acute triangle has 3 congruent sides
Cole bought 10 gallons of gas at the gas station with the lowest price.(the lowest price is $3.57 each gallon.) he paid with $40. How much was his change PLE
Kevin claims he can draw a trapezoid with 3 right angles is this possible explain