babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Rowley has 16 papers and 14 exit tickets to return. Ms. Rivera has 64 homework papers and 60 exit tickets to return. For each teacher, write a ratio to repr
Round 0.142 to the nearest tenth
The sum of 2a and 3b
Jim has three times as many comic books as Charles. Charles has 2/3 as many books as Bob. Bob has 27 books. How many comic books does Jim have?*
Round 76.5 to the nearest whole number
The temperature danger zone is:*
What were Julius and Ethel Rosenberg executed for ? (5 points)* A. serving as German spies during World War Two* B. passing nuclear weapons secrets to China*
Can someone help me on number 9 please?
A people-moving conveyor-belt moves a 600-newton person a distance of 100 meters through the airport. a. How much work was done? b. The same 600-newton person l
- x / 3 = 6 ( solving linear equations )