Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

if 8 people do a job in 40 hours. How many people need to do the job in 32 hours?
What does Appiah mean by "conversation"?
alguien me puede hacer el favor de enviarme una leyenda corta de la region amazónica
Someone plz help Which of the following equations represent f(x)=x^4 stretched vertically by a factor of 2 and horizontally by a factor of 4
“Why is Juneteenth Day important?
Which was part of perestroika reforms? removing censorship from newspapers and television transforming the economy into free market capitalism urging citizens
A 12 sided die is rolled. Find the probability of rolling and even number
identity two excretory products produced by plants​
What is the true meaning of absolute value?
A battery provides a potential difference of 20 V. What size current will flow through a 5 ohm resistor in this circuit