asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

What are the y and x intercepts of y=3(x-6)²-9 and y=-2(x+5)²+3 .. Thanks
The distance around a circular flower bed is 36 feet. Jasper wants to put stakes every 8 inches (2/3 of a foot) around the bed. How many stakes does he need?
As of October 2010, Denzel Washington's three top domestic grossing films, American Gangster, Remember the Titans, and The Pelican Brief, had earned a total of
what does v equal to in v+9/3=8?
Find the distance between the pair of points. Give an exact answer, and where appropriate, an approximation. to three decimal places (-3,-2) and (0,2)
$25;300%increse percent change
True or False? Developed countries are more likely to have high literacy rates and low poverty rates.
Do invertebrates have prokaryotic or eukaryotic cells
PLEASE HELP!!! The two-way relative frequency table shows the relative frequencies of girls and boys who chose peanut butter or ham sandwiches. What percent of
what is the solution of 25 > -3(4n-3)