akembria
akembria akembria
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

4)James bought
sic drinks for $24.
How much does
one drink cost?
(set up a
proportion)

Respuesta :

elizabethr5807
elizabethr5807 elizabethr5807
  • 23-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

24 divided by 6 equal 4

Answer Link
chekevial08
chekevial08 chekevial08
  • 23-04-2020
The answer to this problem is $4.00. you would divide the total cost of the drinks by 6.
Answer Link

Otras preguntas

ILL GIVE 94 BRAINLY POINTS!!! factor as the product of two binomials x^2+8x+12 please show work
The reel good Cinema is conducting a mathematical study. In this theater, there are 200 seats. Adult tickets cost $12.50 and a child ticket cost $6.25. The cine
There are several ways to prove that a shape is a parallelogram. Describe the various ways and provide a proof using one of the methods you describe.
What is the approximate area of the circle shown use 3.14 to approximate pi
Which of the following is NOT a positive aspect of genetically engineered crops?
Help plz “picture”.
How did the U.S. Stock market contribute to economic instability before the Great Depression?
A baker made 81 onion bagels one morning. The onion bagels were 45% of the bagels she made. How many bagels did the baker make? Use the Percent Formula to solve
what is the scope of population education​
Help, help please someone smart please